Felix Loch, najmlađi olimpijski prvak u historiji sankanja

16. februar 2010

Njemačka slavi svoju prvu zlatnu medalju u sankanju. Zlato je osvojio Felix Loch, najmlađi olimpijski prvak u historiji ove discipline. Drugo mjesto je „zgrabio“ još jedan Nijemac David Moeller.

Zlatni Felix LochFoto: AP

Felix Loch je sankač koji ima ogroman pobjednički duh. On je imao i veliku želju za osvajanjem olimpijskog zlata u ovoj disciplini što je pomoglo Nijemcima da osvoje dvije medalje u sankanju.

Nesreća koja je potresla sve

Ovaj dvadesetogodišnjak je postao najmlađi olimpijski prvak u historiji ovog sporta, završivši spust za tri minute (13.085 sekundi). Spustio se 0.679 sekundi prije timskog kolege David Moellera koji je ovaj put „pokupio“ srebro.

Loch, koji je inače policajac, rekao je da mu je učestovanje na olimpijskim igrama „odlična zabava“.

Olympia / Vancouver / Kumaritaschwili
Svijeće za Nodara...Foto: AP

„Posljednjih nekoliko dana je odlično“, rekao je on. „Trebat će mi nekoliko sati da shvatim šta se desilo. Znam da sam imao dobar spust ali ovo je nevjerovatno.“

Osvrćući se na nedavnu pogibiju Gruzijca Nodara Kumaritašvilija, na treningu u Vankuveru, dvostruki svjetski prvak Loch je rekao da je odluka o skraćivanju „pravca“ bila ispravna. „Ova nesreća je potresla sve sankače“, dodao je Loch.

Loch i Moeller su potukli italijanskog sankača Armina Zoeggelera koji je na prošlim igrama osvoji zlato. Italijan se ovaj put morao zadovoljiti bronzom.

Lochov otac, Norbert Loch, je trener njemačkih sankača koji je također zabilježio jedan olimpijski nastup. Desilo se to na Zimskim Olimpijskim igrama u Sarajevu 1984. godine kada je nastupio za Istočnu Njemačku i završio na trinaestom mjestu.

Još „ledenih“ medalja za Njemačku

Njemica Stephanie Beckert je u međuvremenu osvojila srebrenu medalju u brzom klizanju na 3.000 metara, završivši dvije sekunde iza Čehinje Martine Sablikove.

Olympische Winterspiele 2010 in Vancouver Stephanie Beckert Flash-Galerie
Stephanie BeckertFoto: AP

Sablikova je odlična klizačica na 3.000 metara, ali se pretpostavlja da će Beckertova biti njena glavna konkurentkica za zlato na 5.000 metara. Finale ovog događaja će se održati 24. februara.

Velika njemačka nada da će osvojiti zlato u umjetničkom klizanju u parovima je srušena. Njihov par, Savchenko i Szolkowy, je završio na trećem mjestu, dok su zlato i srebro osvojili kineski timovi.

Savchenko i Szolkowy su osvojili 210.60 poena, samo šest iza Cao i Šen, koji su završili sa rekordnih 216.57 bodova.