Bundesliga - Hamburg preuzeo vođstvo na tabeli

Zdravko Lipovac14. septembar 2008

Nakon kvalifikacionih utakmica za Svjetsko prvenstvo nastavljena su nacionalna takmičenja širom Evrope. U Bundesligi su u četvrtom kolu stadioni opet bili puni

Hamburger SV - Bayer Leverkusen: Mladen Petrić iz Hamburga i Tranquillo Barnetta iz LeverkusenaFoto: picture-alliance /dpa

Bajern Minhen je postigao prvu pobjedu u gostima kod Kelna od 3:0 i krenuo ka vrhu tabele. Pred 52 000 gledalaca aktuelni prvak je „proradio“ tek u nastavku zahvaljujući Italijanu Toniju koji je sa dva gola praktično riješio utakmicu. Ljubimac publike u Kelnu Lukas Podolski koji je zamijenio Miroslava Klozea postavio je konačni rezultat. Ali, nije se radovao, jer je to njegov matični klub a navijači u Kelnu još ga vole i sanjaju njegov povratak. Nakon utakmice reprezentativac Filip Lahm je na pitanje da li je u prvom dijelu Bajern igrao ispod svojih mogućnosti odgovorio: „Ne, nikako. Znali smo šta nas čeka: Defanzivna ekipa gdje šanse treba stpljivo graditi i čekati. Keln je u prvom dijelu bio kompaktan u odbrani ali smo u drugom poluvremenu uspjeli postići golove.“

Slovenac Mišo Brečko zamijenio je bolesnog Turčina Özata, koji je burno pozdravljen od navijača oba tima. Trener gostiju Jürgen Klinsmann poklonio mu je dres Bajerna i poželio brz oporavak. Brečko je kratko rekao: „Dobro smo počeli i držali se dobro prvo poluvrijeme. A onda se sve raspalo, ne znam kako. Ali ovo je Bajern i nije sramota izgubiti od jakog tima. Idemo dalje.“

Borusija nakon vođstva Šalkea od 0:3 izjednačila u Dortumdu

Prava drama odvijala se na Westfalen stadionu u Dortmundu, gdje su se po 132. put, pred blizu 90 000 gledalaca sastali ljuti rivali i komšije Borusija i Šalke 04. Gosti su poveli sa 3:0 i činilo se da je „Rurski derbi“ riješen. Ali u nastavku centarhalf Neven Subotić, 19-godišnji dugajlija iz Kulaša kod Prnjavora sa američkim pasošem, glavom je postigao gol i nagovijestio da bi se domaćin mogao „oporaviti“.

Švicarac Aleksandar Frej slavi nakon postignutog gola
Švicarac Aleksandar Frej slavi nakon postignutog golaFoto: picture-alliance /dpa

Posebno kada je u igru ušao Švicarac Frej, nakon liječenja povrede od dva i po mjeseca. Postigao je dva gola i konačni rezultat od 3.3! No sudija Luc Vagner je isključio dva igrača Šalkea: Pandera i Ernsta, a potom nenamjerno igranje rukom Krstajića u finišu kaznio penalom, pa je Frej sa bijele tačke spasio bod domaćinu. Nakon utakmice špic napadač Švicarac Frej je rekao: „Da je utakmica potrajala samo pet minuta duže, siguran sam da bi čak dobili derbi. Šalke je u finišu igrao sa devetoricom igrača, ali mi smo pružili fantastičnu igru u drugom poluvremenu“.

Sličan preokret načinio je i Hamburg pred 55.000 gledalaca na svom Park stadionu protiv gosta iz Leverkuzena. Bajer je poveo sa 2:0 i Kisling je mogao sam pred golmanom Rostom postići i treći gol i riješiti vjerovatno dileme oko pobjednika. Ali Hamburg se vratio i golom Gverera, pa potom i Olića izjednačio na 2:2. Hrvat Petrić ulaskom u igru je pokazao zašto je plaćen 4,5 miliona za dolazak iz Dortmunda. Iz gužve je naime zatresao mrežu i donio pobjedu Hamburgu za prvo mjesto na tabeli Bundeslige sa 10 bodova.

U Berlinu su Herta i Volfsburg igrali neriješeno 2:2. Gosti iz grada Folksvagena su spasili bod golom u poslednjoj minuti. Bosanac Misimović je nakon tri gola Estoniji, u proteklu srijedu, bio umoran. Edin Džeko je pak ušao u igru poslednjih deset minuta utakmice da zaradi premiju Wolfsburga za osvojen vrijedan bod.