2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

BiH bez plasmana na Svjetsko prvenstvo

18. novembar 2009

Reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Portugala sa 1:0 i nije uspjela da se plasira na Svjetsko prvenstvo. Gol za Portugal postigao je Raul Meireles u 56. minuti..

Nani u akciji na Bilinom polju
Nani u akciji na Bilinom poljuFoto: AP

Reprezentativci BiH su od početka krenuli odlučno i sa željom da što prije postignu pogodak. Prvo je zaprijetio Džeko u 16. minuti koji prebacuje gol Portugalaca. Tri minute kasnije pokušao je i Ibišević.

Ključni momenat desio se u 56. minuti kada Nani oduzima loptu Pandži i asistira za Raula Meirelesa koji pogađa za 1: 0. Bosna i Hercegovina je od 76. minute ostala s deset igrača, nakon što je Salihović dobio crveni karton. Atmosferu su pokvarili i navijači, koji su bacanjem predmeta na travnjak pogodili jednog od sudaca.

Čudo se nije desilo

Selektor reprezentacije BiH Ćiro Blažević je bio na pragu čuda, ali ipak nije uspio odvesti Bosnu i Hercegovinu na Svjetsko prvenstvo. San je prsnuo kao mjehur od sapunice u 56. minuti, kada su Portugalci izigrali obranu bh. reprezentacije, matirali Hasagića i potvrdili plasman na SP. Bh. reprezentativac Zlatan Bajramović je nakon utakmice kratko rekao da je utakmica nakon gola bila završena.

Miroslav Blažević i dalje ostaje na čelu reprezentacije BiH.
Miroslav Blažević i dalje ostaje na čelu reprezentacije BiH.Foto: picture-alliance/ dpa

Ćiro Blažević: „Meni se čini da se nema šta zamjeriti igračima jer su dali sve do sebe. Nesretan sam jer mi se činilo da smo moglo nešto napraviti. Najveći razlog ovog poraza je što nismo bili u kompletnom sastavu. Bili smo uvjereni da možemo napraviti nešto više“.

„Ovo je mlada reprezentacija koja ima znatan prostor za progres i može biti još bolja. Nadam se da ćemo pronaći zajednički jezik jer je zadovoljstvo raditi sa ovom reprezentacijom. Pravno sam vezan još godinu dana za ovu reprezentaciju. Ja sam stari i ambiciozni trener. Neke stvari treba promijeniti kako bi publika bila zadovoljena“.

BIH - PORTUGAL 0-1 (0-0)

Sudac: Robert Rossetti; pomoćnici: Calcagno, Ayroldi (svi Italija). Strijelci: 0-1 Merieles (56.)

Žuti karton: Jahić, Nadarević, Džeko, Salihović, Beberović (BiH); Simao (Portugal)

Crveni karton: Salihović (77. drugi žuti)

Igrač utakmice: Merieles

Stadion Bilino Polje. Gledalaca: 15 000

BiH: Hasagić 7, Jahić 6, Pandža 5, Nadarević 6, Ibričić 6, Pjanić 6, Bajramović 6 (od 82. Berberović -), Medunjanin 5 (od 46. Muslimović 6), Salihović 5, Džeko 6, Ibišević 5

Portugal: Eduardo 6, Ferreira 7, Carvalho 7, Bruno Alves 7, Duda 6, Thiago 7, Pepe 6, Merieles 7, Nani 6 (od 73. Edinho -), Liedson 6(od 90. Veloso -), Simao 6 (od 80. Deco -)

Autor: Mehmed Smajić/Agencije