Bayern vs. Stuttgart: Više od finala

1. juni 2013

Bayern ima istorijsku šansu da kao prvi njemački tim osvoji tri titule u jednoj sezoni. Bayern je već njemački prvak i pobjednik Lige šampiona. U Berlinu ove subote igra protiv Stuttgarta u finalu Njemačkog kupa.

„Ne radi se o samo jednom pokalu, kojeg možemo da osvojimo. Sada možemo da pišemo istoriju." Thomas Müller je to rekao dosta nonšalantno, ali fudbaleri Bayerna, u slučaju pobjede, zaista će pisati istoriju. Do sada nijedna njemačka momčad nije osvojila trostruku titulu: prvenstvo, Ligu šampiona i Njemački kup. Za trenera Juppa Heynckesa, koji napušta Bayern, pobjeda nad Stuttgartom bi značila maksimalan uspjeh.

Fußball 1. Bundesliga 19. Spieltag Vfb Stuttgart FC Bayern München
Thomas MüllerFoto: picture-alliance/dpa

Brazilci iz Bayerna pod pritiskom

Odbrambeni fudbaler Bayerna Dante i vezni igrač Luiz Gustavo će, prema svemu sudeći, propustiti finalnu utakmicu. Oni su, naime, pozvani u sastav reprezentacije Brazila za utakmice u okviru predstojećeg Kupa konfederacija, koji se u Brazilu održava od 15. do 30. juna. Prema postojećem statutu Svjetske fudbalske asocijacije, FIFA-e, reprezentacije moraju prijaviti svoje igrače 14 dana ranije. Pored toga, Brazil u nedjelju igra pripremnu utakmicu protiv Engleske. Brazilski fudbalski savez je praktično postavio uvjet svojim igračima: sportski direktor Carlos Alberto Parreira je čak zaprijetio da Dante i Gustavo neće igrati na Svjetskom prvenstvu 2014. u Brazilu ukoliko se na vrijeme ne jave. Predsjednik Bayerna Karl-Heinz Rummenige je ovaj potez ocjenio kao „psihoteror“: „Ja smatram da je to, moram tako reći, nehumano.“

Fußballtrainer WM 2010 Carlos Alberto Parreira Südafrika Flash-Galerie
Carlos Alberto ParreiraFoto: AP

Ribery: „Moramo i zbog našeg trenera osvojiti kup“

Fudbaler Bayerna Arjen Robben, junak finalne utakmice Lige šampiona protiv Borussije iz Dortmunda, o finalu Njemačkog kupa kaže:

„Ako se igra fudbal, igra se da se pobijedi i osvoji titula. To naravno nije jedina titula. Već smo dvije osvojili, ali radi se o trostrukom trofeju. Zbog toga je to posebna utakmica za nas.“

No, i protivnik u finalu želi da osvoji pokal. Stuttgart nije baš najbolje igrao u Bundesligi i na kraju je zauzeo, za njega poražavajuće, 12. mjesto na tabeli. Prethodno postavljeni cilj je glasio: ulazak u evropska takmičenja, tako da je, s obzirom na to da će Bayern svakako igrati u Ligi šampiona, ulaskom Stuttgarta u finale Njemačkog kupa taj cilj i ostvaren. Stuttgart će tako automatski igrati u Ligi Evrope. Ipak, fudbaleri Stuttgarta žele pobjedom protiv Bayerna na Olimpijskom stadionu u Berlinu da to i potvrde. Trener Stuttgarta Bruno Labbadia je optimista:

„To je za tim, kao i grad Stuttgart, i naravno za nas, koji smo sudionici finala, te za navijače, jedan poseban događaj, koji nas dodatno motivira, i vidjećemo šta će na kraju od toga biti.“

DFB Pokal-Halbfinale VfB Stuttgart - SC Freiburg
Stuttgart je ušao u finale Njemačkog kupa pobjedom protiv Freiburga 17. aprila 2013.Foto: Bongarts/Getty Images

Finalna utakmica Njemačkog kupa od posebnog je značaja i za trenera Bayerna Juppa Haynckesa, koji se već sa suzama oprostio od tima na posljednoj utakmici Bundeslige protiv Borussije iz Mönchengladbacha. „Moramo i zbog našeg trenera osvojiti Njemački kup“, rekao je igrač Bayerna, Franck Ribery.

Autori: Olvia Fritz / Senad Tanović

Odgovorna urednica: Marina Martinović