Bayern teško do prve pobjede

21. august 2010

Minhenski Bayern sinoć (20.8.) je na svom terenu pobijedio Wolfsburg sa 2:1. Pobjedonosni zgoditak prve utakmice 48. sezone Bundeslige za Bayern je u posljednjoj minuti produžetka postigao Bastian Schweinsteiger.

Bastian Schweinsteiger nakon pobjedničkog gola
Bastian Schweinsteiger nakon pobjedničkog golaFoto: AP

"Moja glavna zadaća nije zabijanje golova, to mi ne uspijeva tako često, ali lijepo je što smo na kraju ipak pobijedili“, bile su prve riječi Bastiana Schweinsteigera, Bayernovog igrača koji je minhenskom klubu donio prvu pobjedu i prva tri boda u novoj sezoni. Bayern je počeo utakmicu protiv Wolfsburga odlučno. Već u devetoj minuti prvog poluvremena najbolji strijelac proteklog Svjetskog prvenstva, Thomas Müller zatresao je mrežu suparnika iz Wolfsburga.

Wolfsburg s Mandžukićem…

Mario Mandžukić, desno, i novi trener Wolfsburga, Englez, Steve McClaren
Mario Mandžukić, desno, i novi trener Wolfsburga, Englez, Steve McClarenFoto: AP

Cijelo prvo poluvrijeme Bayern je dominirao i kontrolirao igru i stvorio čitav niz izglednih prilika, dok je Wolfsburg tražio sustav i način kako stvoriti igru i ugroziti vrata Bayernovog čuvara mreže. Jedina prava prilika za Wolfsburg bila je stativa, koju je sjajnim udarcem pogodio novi igrač ovog kluba Mario Mandžukić, pojačanje iz zagrebačkog Dinama. Međutim, na odmor se otišlo sa mnimalnom prednošću Bavaraca. U drugom poluvremenu, Wolfsburg ulazi s novim poletom i potpuno promijenjenom igrom.

Ulaskom najboljeg igrača Wolfsburga, Zvjezdana Misimovića, koji je svojim sjajnim dodavanjima, prije svega napadačima Edinu Džeki i Mariju Mandžukiću dao prilike da se iskažu. Jednu takvu loptu iskoristio je Džeko u 55 minuti i izjedačio rezultat.

… a Bayern bez Olića, ali s Pranjićem

Danijel Pranjić, lijevo, i Ivica Olić
Danijel Pranjić, lijevo, i Ivica OlićFoto: picture-alliance/dpa

Pred 69.000 gledatelja i rasprodanim tribinala Allianz-Arene, Bayern je pokušavao preokrenuti rezultat, ali nije više bilo one svježine i kombinacija kao iz prvog poluvremena. Doduše, uvelike se trudio Franck Ribery preko lijevog krila, zatim i Miroslav Klose, kojeg je u drugom dijelu drugog poluvremena zamijenio Mario Gomez. No, osjetilo se kako Bayernu nedostaje ozlijeđeni Arjen Robben, igrač godine u Njemačkoj te hrvatski reprezentativac Ivica Olić, koji ima problema sa koljenom.

Velika očekivanja od nove sezone

Gol za Wolfsburg je postigao Edin Džeko
Gol za Wolfsburg je postigao Edin DžekoFoto: picture alliance/dpa

Bayernov trener Louis Van Gaal u drugom poluvremenu je u igru uveo i hrvatskog reprezentativca Danijela Pranjića koji je zamijenio Tonyja Kroosa. Utakmicu su prenosile 192 zemlje u svijetu. Nakon Svjetskog prvenstva na kojem je Njemačka s najmlađom ekipom osvojila treće mjesto, i unatoč odlasku dvaju mladih igrača iz Bundeslige, Samija Khedire iz Stuttgarta u Real kao i Mezuta Özila iz Bremena, također u madridski Real, ovakav interes za Bundesligu u koju je došla igrati i jedna španjolska zvijezda, kao što je Raul iz Reala, koji je u svojoj karijeri postigao 323 gola za taj klub, pokazuje da njemački nogomet uživa veliki ugled u svijetu.

Ako na kraju dodamo još i kako klubovi Bundeslige bilježe rekordne prodaje godišnjih ulaznica za nogometne utakmice, a dosad je prodano više od 460.000 karata, tada je to samo znak da ljubitelji nogometa očekuju zaista uzbudljivu i kvalitetnu predstojeću nogomentu sezonu njemačke Bundeslige.

Autor: Alen Legović/ sid

Od. ur.: S. Tanović