16. maj 2005

Bajern deklasirao Nirnberg,Štutgart i Šalke izgubili!

Borusija bolja u derbiju 33.kola protiv Šalkea.Duel Kehla/B/ i Ajiltona/Šalke/
Borusija bolja u derbiju 33.kola protiv Šalkea.Duel Kehla/B/ i Ajiltona/Šalke/Foto: AP

Na centralnom minhenskom Marinplatzu u centru grada,iako je padala kiša,okupilo se preko 35 000 ljudi, ako bi proslavilo titulu prvaka države.

Trener Feliks Magat je prvi put u Mnhenu doživio šampionsko slavlje,te je reporterima rekao:

„Ovo je zaista prelijep osjećaj.Marinplatz pred gradskom vijećnicom je pun,atmosfera predivna.Zaista,jedan izuzetan osjećaj na kraju sezone.Z mene kao trenera,to je zaista, najljepša nagrada“

Prethodno je, u poslednjoj utakmicui pšred svojom publikom i na Olimpijaparku uopšte, novi prvak prosto pregazio «Nirnberg» sa 6:3,pošto je već nakon prvog poluvremena «Bayern» vodio sa 5:0!
Dva gola postigao je centarfor Makaj,pa je sada u direktnom duelu sa vodećim strijelcem Marekom Mintalom,bio uspješniji i zaostaje samo dva gola, za titulu prvog topdžije Bundeslige.

Mintal ima 23,a Holandjanin i centarfor prvaka Makaj 21 gol.

U poslednjem kolu «Bayern» je gost «Štutgarta»,koji treba pobjedu za potvrdu trećeg mjesta i kvalifikacije za Ligu prvaka.

Ovo utoliko prije,što je «Štutgart» neočekivano izgubio u Bohumu,koji je već drugoligaš sa 0:2! Gosti su dobro počeli,imali incjativu,ali je domaćin poveo golom Bosanca Zvjezdana Misimovića,poluvolejem sa 14 metara iskosa.

Češki reprezentativac Lokvenc je,dvadeset minuta prije kraja, povisio vodjstvo «Bohuma» na 2:0,što je bio kraj nadanja Samerove ekipe,da u Bohumu, sa 20-minuta mogu postići pobjedu. Silvio Majsner vezni igrač «Štutgar, na pitanje reportera,kako se mogao dogoditi kiks u važnoj utakmici,protiv drugoligaša «Bohuma» rekao:

«Jednostavno, oni su dali dva gola,mi niti jedan,premda smo u prvih pola sata imali incjativu. Ali,nismo stvorili gol-šanse. Nismo zaslužili pobjedu, propustili smo preteći Šalke,ali mislim da ćemo u poslenjoj utakmici pobijediti prvaka Bajerna i osvojiti treće mjesto,što je i bio naš cilj ove sezone»

«Šalke 04» je takodjer pretrpio poraz,premda je zadržao drugo mjesto,iako 14 biodiva mnanje od «Bayerna».

Naime,derbi vječitih rivala Rurske oblasti «Šalke»-«Borusija»Dortmund, odigran je pred punim stadionom «Šalke-Arena» sa više od 60 000 gledalaca. «Borusija» je potvrdila da je uz «Bayern» najuspješnija ekipa nastavka sezone,pobijedivši sa 2:1! Pobjedonosni gol postigao je Lars Riken,jedini preostali igrač «Borusije»koji je bio u timu evropskog prvaka 97, sa Samerom, Koelerom, Melerom, Henz Ridleom i ostalima. No,»Šalke» sada gostuje u Frajburgu,kod budućeg drugoiliugaša,ekipe koja je poslednja na tabeli i ne smije pretrpiti poraz,ako želi Ligu šampiona. Utisak je kako «Šalke» živi za finale Kupa protiv «Bayerna» u Berlinu,što će biti pravi spektakl.

«Herta»Berlin je imala priliku popeti se i na treće mjesto,ali u Menhengladbahu nije uspjela,pred 54 000 gledalaca,postići više od 0:0.Jednim bodom, «Herta» je ipak, zadovoljna,a pobjedom protiv «Hanovera» u poslednjem kolu, uz povoljan rasplet rezultata,može donijeti i trećemjesto, ako Frajburg iznenadi «Šalke» čak i druga,jer od «Šalkea» ima tri boda manje,ali bolju gol razliku.

«Werder» Bremen je od timova iz gornjeg dijela tabele,jedini ostvario pobjedu,prmda je «Frajburg» usred Bremena,nakon prvog poluvremena poveo sa 1:0! Ali, samo u tri minuta, nastavka Francuz i režiser igre Miku i njemački mladi reprezentativac Tim Borovski okrenuli su rezultat u svoju korist, za konačnu pobjedu od 4:1,čime je «Werder» osigurao Kup UEFA,dakle,najmanje peto mjesto na kojem se sada nalazi.

Tim Borovski je nakon utakmice rekao:

O TON Borovski

«Važno je da se postižu golovi, makar igra nije bila najbolja. Ovog puta, u drugom poluvremenu,sve je štimalo i dobra igra i golovi».

Barbarezov HSV je imao povljan rasplet situacije, da se probije u samo vrh, i osigura četvrto ili petio mjesto.Poveo je u derbiju sjevera,pred blizu 50 000 gledalaca u Hanoveru i imao penal.Sve je govorilo u prilog povoljnog raspleta.Ali, Bajnlih je sklabo šutirao sa bijele tačke i golman Enke, je odbranio udarac! Tada se«Hanover» prenuo i preko Štajnera izjednačio,da bi gol Barnte domaćinu donio pobjedu. Razočarani igrači «Hamburga» jedva su smogli snage da napuste teren,jer sada ih je pretekla i «Borusija»Dortmund,a kao osmi na tabeli,tek mogu dospijeti u IUC-Cup,kvalifikacije za Kup UEFA.