Španija u četvrtfinalu

Zdravko Lipovac15. juni 2008

Španija ponovo slavi svog golgetera Davida Vilu. Napadač Valencije postigao je pobjedonosni gol u 93.minuti utakmice protiv Švedske za pobjedu od 2:1. Španija je time obezbijedila ulazak u četvrtfinale.

Fernando Torres i David Villa u zagrljaju nakon što je Španija dala prvi gol na utakmici sa ŠvedskomFoto: AP

Poveli su Španci golom brzog Toresa, a izjednačio je Zlatan Ibrahimović, najbolji švedski napadač koji je u drugom poluvremenu ostao na klupi, zbog povrede koju vuče iz italijanskog prvenstva. „Nisam htio rizikovati, jer nam je utakmica sa Rusima odlučujuća. Do 18.juna ću se odmoriti i biti spreman.Vjerujem da možemo proći u četvrt-finale“- rekao je super-star iz milanskog Intera.

Grčka se oprostila

Evropski prvak Grčka nije više u poziciji da odbrani titulu. Rusija je minimalno pobijedila golom Sirjanova (35. minutu) nakon „pacera“ iskusnog grčkog golmana Nikopolidisa, ali i „zaspale“ odbrane Grka.

Grci ni u Insbruku nisu uspjeli zatresti mrežu, pa bez postignutog gola čekaju formalnost-utakmicu protiv Španije. Istina ekipa njemačkog trenera – veterana Ota Rehagela igrala je bolje nego na startu, ali je to bilo nedovoljno i Grci pakuju kofere za let u Atinu. Grčka štampa pominje da bi nasljednik Rehagela mogao biti Duško Bajević.

Njemačka u neizvjesnosti

Njemačka reprezentacija priprema se za odlučujuću utakmicu protiv Austrije u ponedjeljak, 16.juna. Selektor „elfa“ Joakim Loev odlučio je izvršiti neke korekcije u ekipi, nakon slabe partije i poraza protiv Hrvatske. Umjesto stopera Meceldera, igraće Arne Fridrih iz Herte, dok će na lijevoj strani umjesto mladog Jansena iz Bajerna zaigrati najvjerovatnije Vesterman iz Šalkea 04.

Mnogo kritike trpi vezna linija,pa bi priliku mogao dobiti i Borovski. Balak i Frings su kao „plejmejkeri“, igrači koji grade igru ispred poslednje linije odbrane, pokazali niz slabosti. Nijemci protiv Hrvatske nisu napravili niti jednu zrelu priliku iz igre!

„Balak i Frings morali bi pružiti više i igrati brže. Ali, ne znam da li to mogu“-kaže Ivica Osim koji je gost Austrijskog fudbalskog saveza i nalazi se trenutno u Gracu. Na utakmici Njemačka-Hrvatska/1:2/ u Vip-loži ga je toplo pozdravio Franc Bekenbauer, kao i predsjednik UEFA Mišel Platini kojem je Osim bio kapiten u Nansiju kao mladom igraču. Obojicas su „Štrausu sa Grbavice poželjeli da se što prije oporavi i ostane u fudbalu. Osim, naime, ostaje u službi Japanskog fudbalskog saveza.

Susret Turska-Češka odlučujući

Današnja utakmica Portugal-Švicarska u Bazelu nema gotovo nikakav značaj, pošto su Švicarci već ispali, a Portugalci osigurali prvo mjesto i četvrt-finale. Medjutim, susret Turska-Češka u Ženevi je utakmica „na nož“. Jer, i Turci i Česi imaju priliku da osvoje drugo mjesto i u četvrt-finalu će za protivnika imati Hrvatsku-pobjednika B Grupe.