Драматична борба за шампионската титла в Бундеслигата

16 март 2009

След една слаба фаза Байерн Мюнхен отново се завърна в борбата за титлата. Все по-самоуверено към върха се насочва и отборът на Волфсбург. За момента обаче големият фаворит, колкото и изненадващо, е берлинският Херта.

Валери Домовчийски на върха с Херта БерлинСнимка: AP

По-високо в класацията не може да се отиде. Херта Берлин запази първото място. С швейцарския треньор Люсиен Фавър Херта бележи победи с игра като по швейцарски часовник.

Байерн Мюнхен слиса Европа с победата си със 7:1 в Шампионската лига срещу изключително слабия Спортинг Лисабон. В Бундеслигата Байерн отново печели и се наложи като гост с 3:0 срещу Бохум, който поне на собствен терен е твърде костелив орех. Дали Клинсман не приключи слабата фаза на Байерн?

Fußball Bundesliga Berlin Leverkusen
Херта Берлин продължава да оглавява класиранетоСнимка: picture-alliance/ dpa

Сензацията на есенния полусезон

Отборът на Хофенхайм все още заема място, откриващо участие в европейски турнир. Но само все още. Контузии на възлови играчи и най-вече на голмайстора Ибишевич, примесени със слаби нерви и първи изблици на арогантност – така Хофенхайм ще гледа европейски футбол само по телевизията. Като гост Хофенхайм не успя да постигне нищо повече от едно измъчено реми 1:1 срещу посредствения отбор на Айнтрахт Франкфурт.

Към върха все по-стремглаво се насочва Волфсбург, който спечели с 4:3 срещу Шалке и маркира шестата си победа в серия. „Вълците” окупираха третото място, след Херта Берлин и Байерн Мюнхен, незабележимо и така тихомълком, но точно толкова ефективно, колкото Херта Берлин неудържимо щурмува първата шампионска титла след 78 години. С победата си с 1:0 срещу Байер Леверкузен Херта Берлин има вече 49 точки и четири точки преднина пред Байерн и Волфсбург. И отново герой на мача бе украинският национал Воронин, който след хетрика си миналата седмица в Котбус отбеляза сега победния гол срещу Леверкузен. Треньорът Люсиен Фавър обаче не изпада в еуфория:

„Много сме доволни. Това е ясно след 1:0 срещу Леверкузен. През второто полувреме бяхме една идея по-добри и нападахме повече. Победният гол беше малко щастливо попадение, това е ясно, но Воронин трябваше да вкара още преди това”, заяви Люсиен Фавър.

Валери Домовчийски влезе срещу Леверкузен в игра в 75-та минута, доста по-рано, отколкото в предишни мачове. Но при всяко излизане на терена, пък било и за минути, младият български национал веднага се приспособява към ритъма на играта и бива търсен от своите съиграчи. Макар и все още само резерва, Домовчийски е вече вътре в голямата игра и неговият час несъмнено ще удари, може би още идния сезон.

Bundesliga Bayern München VFL Bochum
Ще успее ли Байерн Мюнхен да задмине конкуренцията?Снимка: AP

Ще грабне ли Байерн Мюнхен титлата?

До края на шампионата остават още десет кръга. Дали накрая в един може би фотофиниш Байерн Мюнхен все пак няма да задмине конкуренцията. В сегашното издание на Шампионската лига баварците са без загуба и с подобаващо самочувствие. С оглед на предстоящия жребий за четвъртфиналите мениджърът на Байерн Мюнхен Ули Хьонес заяви, че няма значение кой ще бъде противникът, само да не е Ливърпул.

Хьонес направи това изявление малко след паметната победа на Ливърпул с 4:0 срещу Реал Мадрид. Ули Хьонес сигурно си е казал същото и след 29-ия кръг във Висшата лига, където в битката между гигантите Ливърпул разгроми Манчестър Юнайтед с четири на един на собствената му достолепна арена Олд Трафорд. Димитър Бербатов влезе твърде късно в игра, което бе критикувано от британските медии като грешка на треньора Алекс Фъргюсън.