Начало

Спортна панорама

Германският отбор пише история на световното първенство по хандбал.Нов бламаж на Байерн Мюнхен в шампионата на футболната Бундеслига.Чавдар Янков с гол при втората поред убедителна победа на Хановер .

default

Световното първенство по хандбал както и еуфорията в страната –домакин достигат днес следобед абсолютната кулминационна точка с финалния мач между отборите на Германия и Полша. Преди финала в Кьолн по интернет процъфтява търговията с билети на черно. В акционната къща И-бей един търговец продаде два билета на трибуната в Кьолн-арена за 2114 евро.Почти няма билет под хиляда евро. Хандбалното въодушевление явно завладя и полският министър-председател Лех Качински , който заедно с германският президент Хорст Кьолер ще бъде между 19 хиляди зрители в Кьолн-арена.Финалът ще се излъчва по телевизията в повече от 140 държави.При евентуална победа германският тим и треньорът Хайнер Бранд ще впишат една новост в историята на хандбала .

Когато започна подготовката за експедицията световно първенство надеждите бяха съвсем слаби. На тренировъчния лагер в Хершинг , на езерото Амерзее , почти нямаше място за мечти. Просто проблемите бяха едва ли не непреодолими. Тогава , в началото на януари , всеки трети играч беше извън строя. Евентуално обиграване преди глобалното премерване на силите изглеждаше почти невъзможно. Все едно преди световното първенство по футбол миналото лято от германския национален отбор да бяха отпаднали едновременно Михаел Балак , Мирослав Клозе , Бастиан Швайнщайгер и Лукас Подолски-едно едва ли не невъзможно начинание.Въпреки най-неблагоприятните мислими предпоставки германците навлязоха с борба в турнира като възпламениха неподозирана еуфория дори и сред пълните хандбални невежи в страната. Днес следобед треньорът Хайнер Бранд и неговите играчи искат да напишат последния раздел на неповторимата зимна приказка, която трябва да има щастлив завършек.

Прерастването на отбора от хронично предразположени към заболявания пациенти до медалисти в световното първенство-това спокойно може да се определи като най-новото чудо в спортната история. Това е историята на един отбор , който постепенно намери себе си.Други нации като Франция и Хърватия несъмнено разполагат с по-добрите индивидуалисти .Но , подчертава треньорът Хайнер Бранд, никой хандбален ансамбъл не изнася силата на отбора като цяло на толкова преден план както германския тим . И в днешния финален мач срещу Полша германците залагат отново на своите изпитани първични добродетели - борбеност , воля за победа и себеотрицание- или както формулира феноменално играещият напоследък вратар на германците Хеннинг Фриц:“нашият най-голям плюс е характерът.”

А сега към 20-ия кръг от шампионата на футболната Бундеслига , който преминава изцяло под сянката на неимоверния ентусиазъм , който разпали световното първенство по хандбал.

Една победа и две загуби-това е първият актив на новата треньорска тройка в Бундеслигата.Ангажираният едва в петък холандски треньор Хууб Стевенс претърпя с Хамбургершпортферайн изключително злополучна загуба с два на един като гост на берлинския Херта. Берлинчани отбелязах победния гол в последната минута чрез ангажирания през последните дни бразилец Минейро.

С новия си , стар треньор Отмар Хитцфелд Байерн Мюнхен се бламира до крайност губейки с три на нула в Нюрнберг. Отборът на Нюрнберг , който спечели абсолютно заслужено с голове на руснака Иван Саенко , Маркус Шрот и словашкия национал Роберт Витек, разкри безпощадно на Отмар Хитцфелд колко много работа го чака в Байерн Мюнхен.

Довечера се играе мачът на кръга между водачът в класирането Вердер Бремен и вторият в класацията Шалке 04. Ако този мач , който ще се предава по телевизията в 84 държави , завърши с победител Байерн ще изостане на цели 11 точки зад първия във временното класиране.

При дебюта си като старши треньор на Борусия Мьонхенгладбах холандецът Йос Лухукай спечели с два на нула при гостуването на Арминия Билефелд с голове на аржентинеца Федерико Инсуа и национала Марсел Янсен.

След осем поредни мача без победа вчера Волфсбург , отново без Мариян Христов , спечели с три на два срещу Байер Леврекузен. Головете за”вълците” отбелязаха бившия национал Майк Ханке в 16 и 37 минута и аржентинеца Диего Климович. “Това бе най-добрият мач на моя отбор откакто съм треньор във Волфсбург , заяви Клаус Аугенталер ,, който преди това беше треньор в Леверкузен.

Хановер е безспорно отборът на часа.След като миналата седмица помете на собствен терен Херта Берлин с пет на нула , вчера отборът на Чавдар Янков спечели с четири на един като гост на Алемания Аахен. С гол още в петата минута българският национал отприщи бента за убедителната победа на своя отбор . В 24-та минута Хановер поведе с два на нула чрез Розентал . Аахен намали в 26 минута на два на един чрез румънеца Регекамп от дузпа. В 31 също от дузпа Шаболч Хушти възстанови статуквото и в 90 минута Иржи Щайнер скрепи разгромната победа – 4:1 за Хановер. Чавдар Янков , който в 79 минута бе заменен с Арнолд Бругинк , отново бе една от най-активните позиции на хановерския тим. Изобщо след идването на треньора Дитер Хекинг 22 годишният българин , освен че се затвърди като титуляр , демонстрира убедително и качества на универсален халф , което може само да радва селекционера на българския национален отбор Христо Стоичков - в смисъл , че сега ,за жалост, българският тим няма един Стилиян Петров , за щастие обаче има един Чавдар Янков.