Начало

Катастрофа в Байерн

Катастрофален фалстарт на Байерн Мюнхен - само две точки в първите три мача. Това е най-съкрушителната равносметка за Байерн от 43 години насам. Тон в Бундеслигата дават други отбори. Ето и подробностите:

default

Играчите на Байерн Мюнхен не успяха да овладеят топката

Още след третия кръг на новия шампионат Байерн Мюнхен е в дълбока криза, която се доказва и от загубата с два на един като гост срещу Майнц - отбор, който до миналия сезон играеше във втора Бундеслига. "Ужасяващо, бездушно, недостойно” - така германската футболна легенда Гюнтер Нетцер окачестви представянето на Байерн Мюнхен, особено през първото полувреме в мача срещу Майнц. Тази характеристика е още по-болезнена на фона на еуфорията и огромните надежди, които се свързваха с назначаването на холандския треньор Луи ван Гаал, или "генералът на лалетата", както вече го титулуват някои медии. След поражението срещу аутсайдера Майнц ван Гаал заяви:

Fußball Bundesliga München Bremen

Новият треньор на Байерн не оправда надеждите

Неудачен старт за "генерала на лалетата"

„За мен това бе голямо разочарование, но за играчите също. Мисля, че второто полувреме отборът игра по-добре, по-сърцато. Но в спорта това винаги идва твърде късно. Трябва да се започва със силен дух още от първата минута, нещо, което не направихме, и като последица дойде тази загуба”, каза ван Гаал.

"Знам какво мога” - бе заявил в интервю холандският наставник. Дали обаче и самите играчи знаят това? Във всеки случай стартът на ван Гаал е още по-неудачен и от мизерния актив, с който стартира миналия сезон с Байерн злополучният Юрген Клинсман. За разлика от Байерн играчите на Байер Леверкузен явно знаят много добре какво може техният нов треньор Юп Хайнкес. Като гости ”аспирините" разнищиха с пет на нула Фрайбург и изместиха Волфсбург от първото място. В мач от голяма класа шампионът Волфсбург изгуби на собствен терен с два на четири срещу Хамбург, който с равен брой точки с Леверкузен също е на върха. За справка - в продължение на 20 мача в серия "вълците" бяха без загуба на собствен терен.

Пред 72 хиляди зрители Борусия Дортмунд не успя да постигне повече от равенство един на един срещу Щутгарт. Димитър Рангелов влезе в игра в 65 минута на мястото на аржентинеца Бариос. Рангелов се размина за малко със своя първи гол за Дормунд - ударът му с глава срещна напречната греда. Така във временното класиране Дортмунд остава в "сивата зона”, където се закотви още по-твърдо берлинският Херта след загубата с нула на един при гостуването в Бохум. На фона на този мач таблоидът Билд излезе със заглавие: "Последната надежда на Херта е Домовчийски". За пръв път след 31 мача българинът се намира пред премиера. Никога досега вечният жокер на Херта не е излизал на терена в основния състав, отбелязва вестникът, като цитира Домовчийски с думите: "Треньорът винаги ми казва, че трябва да продължавам да работя, тогава ще дойде и моят шанс."

Българските футболисти - само в графата "... и други"

Valeri Domovchiyski

Валери Домовчийски с премиера в основния състав

Срещу Бохум той получи този шанс, но бе неутрализиран, както впрочем и целият негов тим от изключително борбените бохумци. В 59-та минута Домовчийски имаше добра голова възможност, като в 74-та минута бе сменен. Изглежда, че кондицията все още не е негова най-силна страна. Все пак за талантливия български футболист миналата седмица бе и един вид седмица на пробив, след като в първия мач за Лига Европа отбеляза на чужд терен срещу датския Брьондби гола за своя отбор при загубата с 1:2. За Херта Берлин това може да се окаже гол за милиони.

Безспорно Домовчийски е пред многообещаваща кариера, но засега все още липсва истински апогей. Въпреки зачестяващи похвали и Домовчийски, и Димитър Рангелов, и играещите в момента във втора Бундеслига български национали Ангелов и Янков все пак се вместват на германската футболна сцена малко или повече само в графата "… и други", за разлика от близкото, а и по-далечно минало, когато Лечков, Хубчев, Мариан Христов и Мартин Петров бяха реномирани и почитани имена в Бундеслигата. Но и те, а дори и Димитър Бербатов все пак не бяха центърът на футболна вселена. Засега българските футболисти, които сътвориха собствен раздел в историята на съответната национална лига, са само двама - Христо Стоичков в Примера Дивисион и Красимир Балъков в Бундеслигата.