2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

5 март 2006

Байерн Мюнхен губи за пръв път на новия си стадион. Димитър Бербатов в отбора на кръга и с пети гол в пети пореден мач.

Снимка: AP

При снежни вихрушки пред 69 хиляди зрители на Алианц-арена в Мюнхен най-сетне падна баварската крепост.В завладяващ мач, гостите от Хамбургершпортферайн спечелиха с два на един срещу Байерн Мюнхен. В 89 минута 21 годишният холандец де Жонк отбеляза гола за първата победа на хамбург в Мюнхен от 24 години насам и за първата загуба на Байерн на новия стадион въобще.Така по точки Хамубрегр , който заема третото място се изравни с втория Вердер Бреемен , който завърши наравно един на един в Леврекузен.Все пак преднината на Байерн Мюнхен е твърде комфортна – цели осем точки пред преследвачите Вердер и Хамбургер , но от вчера в борбата за титлата все пак става поне донякъде малко по-интересно.

В дъното на класацията ЕФЦЕ Кьолн успя да спечели малко терен побеждавайки като гост с четири на два Херта Берлин , но си остава на последното 18 място зад Дуисубрг , който изгуби с нула на три в Нюрнберг.На 16-то място , което също означава изпадане от елитната група се сгромоляса отборът на Майнц, който завърши наравно един на един като гост на Борусия Дортмунд.

Грешка на възстановилия се след контузия на бедрото вратар Оливер Кан откри за отбора на Хамбург възможността да поведе с един на нула дрещу домакините от Байерн Мюнхен.В 83 минута Мехмет Шол успя да изравни с чудесен удар от около 22 метра , но една минута преди края Хамбург ликуваше .С първия си гол в Бундеслигата холандецът де Жонг скрепи победата на Хамбургер над Байерн Мюнхен – два на един за Хамбург , пъ рвата загуба на бйерн на новия стадион и изобщо втората загуба в шампионата.Зад челната тройка Байерн , Вердер Бремен и Хамбургерщпортферайн отборът на Шалке дебне за едно от местата отреждащи участие в Шампионската лига.Вчера Шалке спечели като гост с 2:1срещу отбора на Хановер, в който Чавдар Янков ще липсва още дълго време след контузията с националния отбор още в началото на мача срещу Македония в Скопие. Така Шалке се доближи на две точки от Вердер и Хамбургер. Още в 28 минута отборът на Шалке водеше с два на нула с голове на Паулсен и Байрамович.Хановер успа да намали на два на един в 74 минута чрез Кристиансен , но но все пак до края на мача остана далеч от евентуален изравнителен гол.Така Шалке спечели абсолютн заслужено . С новия треньор Мирко Сломка , който бе ангажиран малко или повече от немай-къде , Шалке е отборът на момента и вчера постигна четвъртата си победа в серия.

Три дни преди мача реванш от Шампионската лига в Торино срещу големия Ювентус Вердер Бремен пропусна в Леверкузен шанса да съкрати малко повече преднината на Байерн Мюнхен. На както винаги изпълнената до последно място Байрена в Леверкузен Вердер поведе още в третата минута с гол от дузпа след като бразилския национал Жуан фаулира в наказателното поле националния германски нападател Улрих Клозе. В 41 минута Леврекузуен изравни чрез гол на Димитър Бербатов. “Българинът се отскубна от пазещия го Пасанен и отпрати топката в мрежата”, пише седмичникът Велт ам Зонтаг , като отрежда на Бербатов място в отбора на кръга.” Бербатов поема ловко изрядния пас на швейцареца Барнета , прбива към вратата на Бремен и от воле отправя топката в мрежата” , посочва кьолнският Експрес като дава на българския нападател оценка много добър. “ “ 41 минута. Няма засада.Пас на Барнета намира Бербатов .Вместо да излезе напред вратаря на Бремен Визе остава на линията.Удар – гол – един на един.Байарена кипи.Героят-голмайстор Димитър Бербатов е царят на Леверкузен. Пети гол в пети пореден мч “, отбелязва възторжено таблоидът Блд ам Зонтаг.

След няколкоседмична суша Димитър Бербатов отново е връх.Отсега нататък всеки негов гол означава и един вид знак за сбогом с клуба , в който прерастна като голям играч.През лятото Бербатов почти сигурно ще напусне Байер за да заиграе в класен отбор , най-вероятно на Острова , отбор с изгледи за успехи на голямата европейска сцена.Би могло да се каже че напускайки Леверкузен Бербатов едва ли ще направи особено голям скок във финансово отношение , във спортно обаче във всеки случай. И може да се каже още че 25 годишният българският национал е вече на онзи благодатен етап от кариерата си , когато може и трябва да си позволи да визира чисто спортни преспективи , каквито Байер Леверкузен едва ли ще може да предложи в едно по-близко бъдеще.